Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος “Αξίες ζωής”

Ευγνωμοσύνη, Ευγένεια, Συγχώρεση! Η Αγωγή στις συγκεκριμένες αξίες μέσα από το Πρόγραμμα που υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-2024, μας έφερε πολύ κοντά στους αρχικούς μας στόχους!

Θέλουμε μαθητές με δυνατό μυαλό, καλή καρδιά, συμπονετική σκέψη, θετική διάθεση!

Προσπαθούμε να γίνουμε η αλλαγή που επιθυμούμε να δούμε στον κόσμο!

Η Αγωγή στις αξίες ζωής, και συγκεκριμένα στη συγχώρεση, είναι ένα από τα πολυτιμότερα δώρα που μπορεί να κάνει κάποιος στους μαθητές του, στους γονείς, στην κοινωνία!

Η Συγχώρεση είναι μια προετοιμασία για την αντιμετώπιση των αδικιών της ζωής.

Είναι η Αγωγή που μας βοηθάει να πλατύνουμε την καρδιά μας και να χωρέσουμε μέσα τους άλλους.

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους γονείς των μαθητών μας και ήταν η αφορμή να μοιραστούμε όλα όσα προσπαθήσαμε να μάθουμε, όλα όσα νιώσαμε ότι θέλουμε να μοιραστούμε και να επικοινωνήσουμε!

Οι μικροί μας μαθητές παρουσίασαν στους γονείς τους τις αξίες που καλλιέργησαν μέσα από τις εικαστικές τους δημιουργίες, τα τραγούδια και τους χορούς τους, τα παιχνίδια και τις σκέψεις τους, ξεδιπλώνοντας τα ταλέντα και την προσωπικότητά τους. Εξέπληξε ευχάριστα η δημιουργικότητα και η φαντασία τους, καθώς γέμισαν τον χώρο με χαμόγελα, ζωντάνια και ευγνωμοσύνη, ευγένεια, συγχωρητικότητα!

ΑΞΙΕΣ ΖΩΗΣ 4