Η Ε΄ τάξη τιμά την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας. Την οργάνωση και παρουσίαση της γιορτής, η οποία περιλάμβανε αφηγήσεις και τραγούδια, ανέλαβαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους. Τα παιδιά παρουσίασαν συνοπτικά το χρονικό της Ελληνικής Επανάστασης και έκαναν ιδιαίτερη αναφορά σε μερικά από τα κορυφαία γεγονότα της (Έξοδος του Μεσολογγίου, ναυμαχία του Ναυαρίνου κ.ά.). Έγινε αναφορά στη δράση ορισμένων αγωνιστών και ιδιαίτερα αγωνιστριών (Μαντώ Μαυρογένους, Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Δόμνα Βισβίζη) και στην προσφορά τους στον Αγώνα για την Ελευθερία.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, οι οποίοι χειροκρότησαν στο τέλος όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους.

Σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!