Επίσκεψη επαγγελματιών υγείας του Κέντρου Υγείας Θέρμης στην Α΄ και Β΄ τάξη

Την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη από επαγγελματίες υγείας του Κέντρου Υγείας Θέρμης στο Σχολείο μας με στόχο την πρόληψη και προαγωγή της υγείας του μαθητικού πληθυσμού και σκοπό την ενημέρωση και την υιοθέτηση συνηθειών που θα εξασφαλίσουν και θα προάγουν την σωματική, ψυχική και κοινωνική ευεξία τους.

«Στοματική Υγιεινή-Το αστραφτερό μου χαμόγελο» για την Α΄ και Β΄ τάξη

Το πολυτιμότερο αγαθό για τον άνθρωπο είναι η υγεία του σώματος και της ψυχής. Η στοματική υγεία αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της γενικής υγείας και συντελεί στην ποιότητα ζωής του ατόμου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου συμμετείχαν στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με στόχο την παροχή εκπαίδευσης που ενισχύει ή διατηρεί στάσεις και συμπεριφορές υπευθυνότητας σε ζητήματα υγείας, συνεπώς και σε ζητήματα στοματικής υγείας.

Το πρόγραμμα πρόληψης έχει ως σκοπό:

• Να βοηθήσει όλους τους μαθητές να αποκτήσουν ή να διατηρήσουν θετική στάση και συμπεριφορά στα θέματα φροντίδας της στοματικής υγείας.
  • Να γνωρίσουν οι μαθητές τη μορφολογία της στοματικής κοιλότητας και τη χρησιμότητά της από ειδικούς επιστήμονες.
  • Να συσχετίσουν τη διατροφή και τις καθημερινές τους συνήθειες με τη σωστή υγιεινή του στόματος και των δοντιών.
  • Να αναπτύξουν δεξιότητες για τη φροντίδα του στόματος.