Επίσκεψη της Γ΄ τάξης σε αμπελώνα και μουσείο Οίνου

Εντυπωσιασμένοι και χαρούμενοι δήλωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας, με όλα όσα είδαν, άκουσαν, αλλά και μύρισαν στην εκπαιδευτική επίσκεψή μας σε γνωστό αμπελώνα της Επανομής, που έγινε την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2022.
Θαυμάσαμε τους τεράστιους αμπελώνες που φτάνουν ως τη θάλασσα, τα έργα τέχνης των κύριων Βαρώτσου, Τσόκλη και άλλων καλλιτεχνών που κοσμούν το υπέροχο φυσικό περιβάλλον, το σύγχρονο οινοποιείο, το υπόγειο κελάρι με τα βαρέλια κρασιού, καθώς επίσης και το πολύ ενδιαφέρον μουσείο με τη σπάνια συλλογή των 2.500 ανοιχτηριών αλλά και τα παλιά εργαλεία της καλλιέργειας του αμπελιού!
Ευχαριστούμε πολύ το κτήμα και τον κ. Χρόνη για την υποδοχή, την ξενάγηση και τα κεράσματα που μας πρόσφερε!
Υποσχόμαστε ότι θα ξαναπάμε!
Περάσαμε τέλεια!!!