Γλυκά χωρίς ζάχαρη και γευσιγνωσία!

Η Δ΄και η Β΄τάξη του σχολείου μας είχαν τη χαρά να συνεργαστούν σε ένα μάθημα γεύσης! Τεχνολόγος γεωπόνος, σύμβουλος επιχειρήσεων παραγωγής και τυποποίησης τροφίμων και πατέρας παιδιών του Σχολείου μάς μίλησε για ζητήματα διατροφής που δεν είχαμε ξανακούσει. Μας εξήγησε για το πότε τα τρόφιμα είναι ασφαλή, πώς μπορούμε να φτιάξουμε γλυκά χωρίς ζάχαρη, πώς καθαρίζουμε τα λαχανικά και τα φρούτα και πολλές άλλες λεπτομέρειες της διατροφής που ήταν νέες για εμάς. Στη συνέχεια δοκιμάσαμε μαρμελάδες χωρίς ζάχαρη, οι οποίες ήταν πεντανόστιμες!

Το μάθημά μας έκλεισε με μια εμπειρία γευσιγνωσίας! Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και με κλειστά μάτια δοκίμαζαν μία από τις τρεις γεύσεις μαρμελάδας. Η δοκιμασία ήταν πραγματικά δύσκολη και φυσικά προκάλεσε και πολύ γέλιο!