Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Θέρμης

Ασφαλώς κυκλοφορώ. Όπως και αν κυκλοφορώ στον δρόμο, όπου και αν βρίσκομαι, πρέπει να είμαι ασφαλής και να μη θέτω σε κίνδυνο τη δική μου ζωή και των άλλων. Ελπίζουμε να ζήσουμε σε έναν κόσμο χωρίς ατυχήματα που οφείλονται σε ανθρώπινο λάθος, σε ανευθυνότητα και άγνοια.

Την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2022 η Γ΄ τάξη του Σχολείου μας επισκέφθηκε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Θέρμης. Εκεί οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για τους κανόνες οδικής ασφάλειας και εκπαιδεύτηκαν με βιωματικό τρόπο στην εφαρμογή τους. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που παρακολούθησαν έδωσε σε όλους την ευκαιρία να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι να λειτουργούν υπεύθυνα ως πεζοί, ως ποδηλάτες αλλά και ως οδηγοί, με απώτερο σκοπό τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας.