Η Ε΄ τάξη δημιουργεί αφίσες για την κλιματική αλλαγή

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και, πιο συγκεκριμένα, στη θεματική ενότητα “Φροντίζω το περιβάλλον“, η Ε΄ τάξη υλοποίησε το πρόγραμμα “Το κλίμα αλλάζει, εμείς γιατί όχι;

Στόχος του προγράμματος είναι η αναγνώριση και κατανόηση των βασικών αιτίων του φαινομένου του θερμοκηπίου και του παγκόσμιου προβλήματος της κλιματικής αλλαγής, οι αρνητικές επιπτώσεις του για τον πλανήτη και τη ζωή μας καθώς και οι τρόποι μετριασμού και αντιμετώπισής του.

Μέσα από σχετικές δραστηριότητες και μελέτες περίπτωσης, οι μαθητές ευαισθητοποιούνται απέναντι στο πρόβλημα και αντιλαμβάνονται ότι μόνο με την αλλαγή της δικής μας συμπεριφοράς και τη συμμετοχή όλων μας σε οργανωμένες συλλογικές δράσεις θα μπορέσει αυτό, ως έναν βαθμό, να επιλυθεί στο μέλλον.

Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές δημιούργησαν ομαδικά τις δικές τους αφίσες για την κλιματική αλλαγή.