Υγειονομικό πρωτόκολλο λόγω COVID-19

Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση υπ’ αρ. ΓΠ 360/06.01.2022 (ΦΕΚ 7/τ. Β΄/06.01.2022), το πρωτόκολλο που ισχύει από τις 10 Ιανουαρίου 2022 για τη λειτουργία των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχει ως εξής:

• Κάθε εβδομάδα όλοι οι μαθητές πραγματοποιούν υποχρεωτικά δύο (2) self-test έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση της Τρίτης και της Παρασκευής.
  • Νοσήσαντες θεωρούνται οι μαθητές που έχουν νοσήσει το τελευταίο τρίμηνο και, σε περίπτωση κρούσματος, έχουν το ίδιο καθεστώς με τους εμβολιασμένους μαθητές.
  • Η δήλωση και το αποτέλεσμα του self-test (ΘΕΤIΚΟ ή ΑΡΝΗΤΙΚΟ) για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα https://edupass.gov.gr, από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.
  • Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.
  • Γίνεται αναστολή των εκδρομών.

• Σε περίπτωση κρούσματος στο σχολείο:
    • Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στην COVID-19, τότε μπαίνει σε απομόνωση  για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες (α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο –προεξάρχοντος του πυρετού– υποχωρούν, και (β) με αρνητικό self-test. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό self (ή rapid) test, η απομόνωση θα παρατείνεται.
    • Οι υπόλοιποι μαθητές της ίδιας τάξης συνεχίζουν να έρχονται κανονικά στο σχολείο, κάνοντας όμως πιο συστηματικά self-test, ως εξής: (α) Οι εμβολιασμένοι (και οι νοσήσαντες εντός του τελευταίου τριμήνου) υποβάλλονται σε τρία (3) self-test την εβδομάδα (την 1η, την 3η και την 5η ημέρα μετά την τελευταία επαφή με τον μαθητή που είναι θετικός). (β) Οι ανεμβολίαστοι μαθητές (και οι μη νοσήσαντες εντός του τελευταίου τριμήνου) υποβάλλονται σε πέντε (5) καθημερινά τεστ: δύο rapid test (την 1η και την 5η ημέρα) και τρία self test (την 2η, την 3η και την 4η ημέρα).
  • Σε περίπτωση κρούσματος στην οικογένεια:
    • Οι εμβολιασμένοι (και οι νοσήσαντες εντός του τελευταίου τριμήνου) συνεχίζουν να έρχονται κανονικά στο σχολείο και υποβάλλονται σε τρία (3) self-test την εβδομάδα (την 1η, την 3η και την 5η ημέρα μετά την τελευταία επαφή με το κρούσμα).
    • Οι ανεμβολίαστοι μαθητές (και οι μη νοσήσαντες εντός του τελευταίου τριμήνου) δεν έρχονται καθόλου στο σχολείο και μπαίνουν σε απομόνωση (καραντίνα) πέντε (5) ημερών. Επιστρέφουν στο σχολείο την 6η ημέρα και αφού έχει προηγηθεί ΑΡΝΗΤΙΚΟ self-test (που γίνεται την 5η ημέρα).

• Συμπτωματικοί και ασυμπτωματικοί ασθενείς επιστρέφουν στο σχολείο μετά την πενθήμερη καραντίνα μόνο αν δεν έχουν πυρετό για περισσότερο από 24 ώρες και έχουν βελτίωση των συμπτωμάτων. Την 6η ημέρα απαιτείται να υποβληθούν σε rapid test, το οποίο θα πρέπει να είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟ.
  • Από τον Ε.Ο.Δ.Υ. σημειώνεται ότι για την ασφαλή επιστροφή συστήνεται χρήση μάσκας ΚΝ95 ή FFP2 ή Ν95 ή διπλή μάσκα για δέκα (10) ημέρες μετά το ΘΕΤΙΚΟ τεστ.