Τελετή αποφοίτησης – λήξης σχολικού έτους 2021-2022

«Δεν είμαστε 100 παιδιά και 15 δάσκαλοι. Είμαστε ένα σχολείο, μια αγκαλιά!»

Τη φράση αυτή επέλεξαν οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης για να μας αποχαιρετήσουν στην τελετή αποφοίτησης του Σχολείου μας, που έγινε την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022. Λέξεις διαλεγμένες μία μία, που γέμισαν τις καρδιές μας με συγκίνηση και περηφάνια που είμαστε δάσκαλοι.

Αγαπημένα μας Εκτάκια, σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε Καλό δρόμο, φωτεινό και εύκολο, όπου κι αν πηγαίνετε!

«Κλείστε τις ομπρέλες! Βρέχει δικαιώματα!»

Κατά την τελετή λήξης οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας παρουσίασαν σε μια ανοιχτή γιορτή, τα σημαντικότερα δικαιώματα των παιδιών. Αφορμή για αυτή τη γιορτή αποτέλεσε η συμμετοχή μας σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα διαπαιδαγώγησης στα δικαιώματα του παιδιού. Σκοπός του προγράμματος ήταν τα παιδιά να γνωρίσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα, να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε κοινωνικά ζητήματα, να αποκτήσουν την ικανότητα υπεράσπισης των δικαιωμάτων ώστε να αποτελέσουν τους ενεργούς, ευαισθητοποιημένους πολίτες του αύριο και να ζήσουν σε έναν πιο δίκαιο κόσμο, όπου όλα τα ανθρώπινα δικαιώματα προστατεύονται, ισχύουν για όλους και όπου όλοι απολαμβάνουν την ισότητα, τη δικαιοσύνη και την αποδοχή.

«Να αρνηθείς στους ανθρώπους τα δικαιώματά του είναι σαν να αμφισβητήσεις την ίδια τους την ανθρωπιά».
Νέλσον Μαντέλα

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ 15