Η Δ΄ και η Ε΄ τάξη επισκέπτονται το Μουσείο Παραδοσιακού Παιχνιδιού και το Πάρκο Δεινοσαύρων

Την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 οι Δ΄ και Ε΄ τάξεις του Σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πάρκο Δεινοσαύρων και το Μουσείο Παραδοσιακού Παιχνιδιού.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του Πάρκου και του Μουσείου και να δουν από κοντά μια έκθεση παραδοσιακών παιχνιδιών (πήλινες και συρμάτινες κούκλες, κότσια, αργαλειό, τσιλίκι, χελιδόνα κ.ά.) με τα οποία μεγάλωσαν και έπαιξαν γενιές παιδιών από την αρχαιότητα μέχρι τα νεότερα χρόνια. Με την κατάλληλη καθοδήγηση από τον ξεναγό του Μουσείου, τα παιδιά έπαιξαν με μερικά από αυτά και στο τέλος κατασκεύασαν τα δικά τους παιχνίδια (καραβάκια, τηλέφωνα).