Ενημέρωση για την παράκτια διάβρωση από τον καθηγητή του Α.Π.Θ. κ. Γεώργιο Βέργο

Αυτές τις ημέρες είχαμε την τεράστια τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας ο κ. Γεώργιος Βέργος, καθηγητής στο Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του Α.Π.Θ., προκειμένου να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές για το πρόβλημα της διάβρωσης των ακτών αλλά και να τους ενημερώσει για τη λειτουργία του ψηφιακού Παρατηρητηρίου Ολοκληρωμένης Διαχείρισης της Παράκτιας Ζώνης, το οποίο και συντονίζει.

Κατά την παρουσίαση, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με έννοιες όπως η κλιματική μεταβλητότητα, η διάβρωση, η τηλεπισκόπηση, η συλλογή δεδομένων, οι αεροφωτογραφίες, κτλ. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τον τρόπο που αλλάζει η ακτογραμμή στις παράκτιες περιοχές της Βόρειας Ελλάδας, έθεσαν τις απορίες τους και τους προβληματισμούς τους και η συζήτηση που ακολούθησε ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κι εποικοδομητική.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Βέργο κι ευχόμαστε να ακολουθήσουν το παράδειγμα του κι άλλοι ακαδημαϊκοί!