Υλοποίηση Σχολικού Προγράμματος Climate Detectives της ESA από τους μαθητές της Δ΄ τάξης

ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ 2

Το Climate Detectives αποτελεί ένα από τα project της ESA το οποίο υποστηρίζεται από το Γραφείο ESERO στην Ελλάδα. Οι μαθητές γίνονται «ντετέκτιβ για το κλίμα», εντοπίζουν και διερευνούν ένα κλιματικό πρόβλημα. Για τον σκοπό αυτό, χρησιμοποιούν διαθέσιμα δεδομένα Παρατήρησης της Γης (δορυφορικές εικόνες) ή κάνουν μετρήσεις στο έδαφος. Έπειτα, προτείνουν δράσεις για την επίλυση του κλιματικού προβλήματος.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, συμμετείχαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αρχικά, κατέθεσαν το πλάνο έρευνάς τους και προχώρησαν στην υλοποίησή του, αφού έλαβαν ανατροφοδότηση από τους ειδικούς επιστήμονες για το κλίμα!