Δράσεις για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών και καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe) στις 6 Δεκεμβρίου 2001.

Οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παγκόσμιας πολιτισμικής κληρονομιάς, που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, να καλλιεργήσουμε και να αναπτύξουμε.

Στο Σχολείο μας, στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές/τριες της Α΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν διάφορες δράσεις, αναδεικνύοντας τη σημασία της εκμάθησης ξένων γλωσσών. Ανάμεσα στις δράσεις αυτές ήταν να ζωγραφίσουν σημαίες ευρωπαϊκών κρατών με τη λέξη “γεια σου” και να τις παρουσιάσουν στην τάξη τους προφέροντας τη λέξη με μεγάλη επιτυχία!