Υλοποίηση Σχολικού Προγράμματος Moon Camp της ESA από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης

MOON CAMP

Το Moon Camp είναι ένα από τα project της ESA το οποίο υποστηρίζεται από το Γραφείο ESERO στην Ελλάδα. Το project επικεντρώνεται στη μάθηση μέσα από σχεδιασμό (learning-by-design) και στον επιστημονικό πειραματισμό. Οι μαθητές μπορούν να σχεδιάσουν σε 3D προσομοίωση είτε μια σεληνιακή βάση είτε έναν διαστημικό πύραυλο είτε ένα όχημα εδάφους στη Σελήνη κ.ά., μέσω ενός εργαλείου τρισδιάστατης μοντελοποίησης, το Tinkercad ή το Fusion 360.

Αναλυτικότερα, συμμετείχαν στο επίπεδο αρχαρίων του εκπαιδευτικού προγράμματος Moon Camp Discovery, το οποίο υποστηρίζεται από την ESA σε συνεργασία με το ίδρυμα Airbus και την Autodesk. Οι μαθητές έφεραν εις πέρας την αποστολή που ανέλαβε η ομάδα της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Αντωνίου, για τη σχεδίαση τρισδιάστατων μερών μέσω του Tinkercad, που μπορεί να αποτελούν μια βάση στη Σελήνη. Υπό την επίβλεψη του εκπαιδευτικού Πληροφορικής Συμεών Καραμέτου και της εκπαιδευτικού Ειδικής Αγωγής Θεοφανίας Τσαλίκη, οι μαθητές σχεδίασαν ένα Σεληνιακό Όχημα, έναν Πύραυλο, μία βάση στην Σελήνη, δύο Σεληνιακούς Διαστημικούς Σταθμούς, μία Σεληνιακή Σκάλα, Αιωρούμενα Αστέρια, μία Ελληνική Σημαία, ένα Διαστημικό Ρολόι, έναν Ιπτάμενο Δίσκο, έναν Κρατήρα και δύο Σεληνιακά Φυτά. Τα παραπάνω τρισδιάστατα μέρη-εξαρτήματα, μοντελοποιήθηκαν από τους συμμετέχοντες με σκοπό την ανάπτυξη νέων υποδομών, που θα επιτρέπουν στους αστροναύτες να παραμένουν για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα στην Σελήνη.

Ο σύνδεσμος του έργου βρίσκεται εδώ.