Οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης δημιουργούν για την Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικού

ΗΜΕΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ 12

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Εκπαιδευτικού (5 Οκτωβρίου), το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υλοποίησε δράση στις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας. Η δράση αφορούσε στην παρότρυνση των μαθητών/τριών να αφιερώσουν μία (1) διδακτική ώρα, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, για να φιλοτεχνήσουν, με φυσικό ή ψηφιακό τρόπο, καλλιτεχνικό υλικό (π.χ. ζωγραφιές, ποιήματα, φωτογραφίες, κάρτες) με στόχο να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη τους προς τους δασκάλους τους. Επιπλέον, στόχος της δράσης ήταν η περαιτέρω καλλιέργεια και ανάπτυξη της ενσυναίσθησης των μαθητών/τριών, των ψηφιακών τους δεξιοτήτων και της έννοιας της προσφοράς.

Οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης αφού έφτιαξαν τις δημιουργίες τους, τις ανήρτησαν, με τη βοήθεια των γονέων/κηδεμόνων τους, στην εφαρμογή https://gallery.sch.gr του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, ώστε να αναρτηθούν στη συνέχεια σε ειδικά διαμορφωμένη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.